چگونه در مصرف انرژی کولر گازی صرفه جویی کنیم با رعایت عوامل موثر بر بار سرمایشی

0
1182

چگونه در مصرف انرژی کولر گازی صرفه جویی کنیم با رعایت عوامل موثر بر بار سرمایشی

ابتدا باید بدانیم که بار سرمایشی  cooling load   یکی از پرکاربردترین مفاهیم در صنعت تهویه و محاسبات هواسازها می باشد.

تیم کارشناسان اوسا سلام در این متن سعی دارند که آموزش لازم را جهت افزایش کارآیی کولرهای گازی را به شما خواننده عزیز بدهند.

در زمان مراجعه حضوری کارشناسان اوسا سلام جهت تعمیر و سرویس کولر گازی در شهرهای( اصفهان|تهران| شیراز|مشهد|تبریز|همدان) این عوامل کارشناسی و به شما اعلام می گردد.

موقعیت جغرافیایی ساختمان از نظر تابش آفتاب

اولین عامل گرم شدن اتاقها معمولا آفتاب است که حتی در روزهای ابری نیز ممکن است قابل توجه باشد. این گرما به سرعت از راه شیشه ها و پنجره‌ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتاق تحمیل می‌شود.

راهکار:

 اما با استفاده از این وسائل و تمهیدات می‌توان بار سرمایی ناشی از آفتاب را کاهش داد:

پرده یا کرکره داخلی.سایبان یا کرکره بیرونی .شیشهای آینه‌ای و سطوح منعکس کننده.عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی

 

تجهیزات روشنایی و الکتریکی ساختمان

دومین منبع بزرگ بار سرمایی اتاق معمولا وسایل الکتریکی از قبیل رایانه‌ها، مونیتورها ، چاپگرها ، دستگاههای فتوکپی ،تلویزیون ، چراغهای روشنایی و غیره می‌باشند. این نوع بار سرمایی معمولا در ادارات و دفاتر بیشتر از خانه‌هاست.

راهکار:

 یک راه کاستن از بار سرمایی این وسایل ، خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است.

 راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپهای رشته ای از لامپهای فلوئورسنت که انرژی مصرفی و اتلاف سرمایی آنها کمتر است استفاده شود. با حداکثر بهره‌مندی از روشنایی روز سعی گردد نیاز به روشن کردن لامپ کمتر شود، البته به شرطی که بار سرمایی ناشی از آفتاب از بار سرمایی لامپها بیشتر نشود.

نرخ هوای تازه ورودی به ساختمان در فصل گرما

سومین بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می‌گردد که بخش عمده‌ای که توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود. این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن می‌‌گردد، ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی‌شود. اگر درهای داخلی هم باز باشند، کولر به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چند اتاق را با هم خنک کند در حالی که توان این کار را ندارد و تنها بر اساس بار سرمایی یک اتاق محاسبه و انتخاب شده است.

سرد کردن بیش از حد ساختمان

سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم ، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست ، موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می‌شود. برای بهره برداری صحیح از کولر و ایجاد شرایط مطلوب در اتاق ، حتما باید از ترموستات استفاده شود . اما حتی‌المقدور نبایددرجه ترموستات را روی پائین‌ترین حد آن گذاشت،‌چرا که بدین ترتیب دوره کار کولر طولانی شده و مصرف انرژی آن افزایش می‌یابد .

در ادارات باید کولر اتاقهای خالی از کارمند ، خاموش شود.

سرویس و بازبینی دوره ای کولر گازی

کارخانه‌جات سازنده اغلب در مورد نگهداری و بازبینی دوره‌ای کولرها و تمیز کردن فیلتر ها توصیه‌های اکید دارند .

جهت سرویس و تعمیر کولر گازی در شهرهای ایران (اصفهان| تهران| شیراز |مشهد|کرمان|همدان) می توانید با دفتر مرکزی اوسا سلام شماره ۰۹۹۰۰۰۷۱۰۰۴ تما بگیرید.

قرار دادن منابع گرما مانند اجاق گاز در نزدیکی کولر گازی

از قرار دادن منابع گرما از قبیل اجاق گاز قابلمه غذای داغ و غیره روی کولر گازی یا در مجاورت آن باید خودداری شود.

دریافت نظرات شما

Please enter your comment!
Please enter your name here