پکیج دیواری چیست ؟

پکیج-دیواری-چیست
پکیج-دیواری-چیست

پکیج دیواری چیست ؟

پکیج دیواری دستگاهی است که جایگزین موتورخانه مرکزی شوفاژ گردیده و آب گرم موردنیاز جهت تأمین گرمایش محیط، به وسیله رادیاتورها و آب گرم بهداشتی جهت مصارف روزمره از قبیل شستشو، استحمام و غیره را فراهم مینماید. در حال حاضر، پکیج دیواری متداول ترین وسیله ایجاد گرمایش شوفاژ در سراسر دنیا است.عدم اشغال فضای مفید، ایمنی بسیار بالا، استقلال کامل هر واحد مسکونی و رضایت کامل و کافی از عملکرد پکیج دیواری، تقریباً جایی برای تردید در استفاده از این سیستم در منازل و واحدهای تجاری باقی نمیگذارد. راندمان بالا و مصرف بهینه سوخت گاز، از دیگر عواملی هستند که دستگاه های اجرایی را نیز تشویق به توسعه استفاده از پکیج دیواری مینماید.

پکیج دیواری، که فقط نوع فن دار آن از نظر استانداردهای معتبر دنیا تائید میگردد، علاوه بر تأمین گرمایش داخل خانه یا محل تجاری، از طریق رادیاتور یا فن کوئل یا گرمایش از کف، آب گرم بهداشتی را نیز به صورت فوری در اختیار مصرف کننده قرار میدهد. همچنین ترکیب این دستگاه با کولرگازی از طریق یک کویل آب گرم، میتواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، گرمایش مطبوع تر و ارزان تری را برای مصرف کننده مهیا سازد.

 

مزایا و معایب پکیج دیواری

از نظر کار شناسی درست است که در صورت استفاده از پکیج گرمایشی مقدار اندکی از فضای کابینت آشپزخانه کم میشود و همچنین برای احتراق از هوای داخل ساختمان استفاده می گردد (در صورت عدم استفاده از پکیج دیواری فن دار ) و شاید پکیج برای عده ای از مردم و مصرف کنندگان مانند سیستم حرارت مرکزی اطمینان بخش نباشد، ولی مزایای استفاده از پکیج دیواری که نمیتوان در شرایط فعلی آنهارا ندیده گرفت عبارت اند از:

۱- استقلال واحدهای ساختمان از نظر بی نیازی به موتور خانه و هزینه های سرویس و نگهداری آن.

۲- در صورت اجرای لوله کشی گاز مستقل و کنتور گاز جداگانه برای هریک از واحدهای ساختمان، استقلال یاد شده از نظر هزینه گاز مصرفی هم ایجاد میشود.

۳- راندمان احتراق پکیج های گرمایشی نسبت به سیستم حرارت مرکزی بین دو تا سه برابر بیشتر است و این بدان معناست که برای تولید مقدار ثابت انرژی گرمایشی، مقدار مصرف گاز در سیستم حرارت مرکزی دو تا سه برابر بیشتر از پکیج گرمایشی می باشد.

۴- در صورت استفاده از پکیج گرمایشی نیازی به لوله کشی های قطور سیستم حرارت مرکزی شوفاژ از موتور خانه تا رادیاتور های شوفاژ واحدها و پرت حرارتی لوله های مربوطه درطول مسیر نمی باشد.

۵- با استفاده از پکیج دیواری یا زمینی دیگر نیازی به اشغال فضایی بنام موتور خانه در ساختمان نخواهد بود.

استفاده از فن کویل بجای رادایاتور

استفاده از فن کوئل بجای رادیاتور در صورت استفاده از سیستم گرمایش پکیج دیواری عمدتاً بستگی مستقیمی به طول مسیر و نحوه اجرای لوله کشی ها از محل پکیج دیواری تا محل نصب فن کوئل ها دارد.

از آنجا که هد پمپ های سیرکولاتور یک اینچ پکیج های گرمایشی دیواری حداکثر ۶ فوت می باشد و با توجه به اینکه مقداری از این هد ناچیز در مسیر لوله کشی تا محل رادیاتور ها یا فن کوئل ها مصرف می شود و در نظر گرفتن افت فشار تقریبی ۳ فوت در کویل آبگرم فن کوئل این موضوع در هر ساختمان بستگی به اجرای بهینه لوله کشی ها دارد.

اما چنانچه از پکیج زمینی با پمپ سیرکولاتور قویتر استفاده شده باشد نصب فن کوئل بدون بررسی های فوق با سهولت قابل انجام است

نحوه عملکرد تابستانی پکیج دیواری

در این حالت پکیج دیواری تنها در زمان نیاز به تأمین آب گرم مصرفی به صورت خودکار روشن میشود. هنگامیکه مصرف کننده یکی از شیرهای آب گرم را باز میکند، فرمان روشن شدن مشعل از طریق میکروسوئیچ سنسور فشار بورد کنترل الکترونیک صادرشده و آب گرم مصرفی با بهره گیری از مبدل حرارتی ثانویه پوسته ولوله به صورت فوری تأمین میشود. با بسته شدن آب گرم مصرفی بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.

نحوه عملکرد زمستانی پکیج دیواری

در فصل زمستان آب گرم مدار گرم کننده را تأمین میکند.وقتی شیر آب گرم مصرفی باز شود با عبور جریان آب از سنسور فشار میکروسوِئیچ این سنسورفعال شده و با ارسال فرمان به شیر سه طرفه برقی از طریق برد کنترل الکترونیک ،مدار رادیاتور ها موقتاً قطع شده و آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته – لوله هدایت میشود. به این ترتیب آب گرم مصرفی به صورت فوری تأمین میگردد.بلافاصله پس از بسته شدن شیر آب گرم مصرفی شیر سه طرفه برقی به طور خودکار آب گرم مدار گرم کننده را به مدار رادیاتور هدایت میکند.

پکیج دیواری چیست 2

انواع پکیج

انواع پکیج عبارتند از: پکیج زمینی، پکیج دیواری ، پکیج دودکش دار و پکیج فن دار.

پارامترهای مهم برای انتخاب پکیج دیواری

 1. دودکش ساختمان
 2. متراژ ساختمان
 3. مقدار موردنیاز آب گرم مصرفی
 4. تأمین اکسیژن مورد نیاز دستگاه.
 • نکته بسیار مهم در انتخاب پکیج دیواری شرایط دودکش ساختمان میباشد که برای برطرف شدن مشکل دودکش، در ساختمان هایی که دودکش مناسب جهت راه اندازی دستگاه ها را ندارند، دستگاه ها در دو نوع دودکش دار و فن دار طراحی شده اند. علاوه بر اینکه به ازای هر کیلووات توان دستگاه یک مترمکعب فضا نیاز است، فضای اتاق محل نصب دستگاه نیز باید به محیط هوای آزاد بیرون از اتاق محل نصب دستگاه به وسیله یک دریچه دائماً باز ارتباط داشته باشد تا اکسیژن موردنیاز دستگاه از محیط بیرون از اتاق محل نصب دستگاه تأمین گردد و هم در صورت نشتی احتمالی، گاز در محیط اتاق جمع نشود

محل نصب پکیج دیواری

 • محل نصب پکیج دیواری باید دارای شرایط ذیل باشد بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد. حداقل فاصله ی دستگاه از دیوار مقابل یک متر باشد. حداقل فاصله از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین ۱۵ساتی متر باشد. حداقل فاصله از کف تا زیر پکیج ۱۲۰سانتی متر باشد. حداقل فاصله ی عمودی از کلاهک تعدیل پکیج تا دریچه دودکش باید ۳۰ سانتیمتر باشد. هرگز نباید کلاهک تعدیل پکیج دیواری را به دریچه دودکش داخل دیوار نصب نمود و حداقل ۳۰ سانتیمتر پایین تر از دریچه دودکش نصب گردد و هر چه بتوان دستگاه را نسبت به دریچه دودکش پایین تر نصب گردد بهتر است. زیاد شدن فاصله پکیج به دریچه باعث زیاد شدن مکش دستگاه می شود.
 • در صورتیکه قصد خرید پکیج دیواری دودکش دار دارید و می خواهید پکیج را در داخل کابینت نصب کنید، حتما توجه کنید که دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد و حتما باید درب کابینت کرکره ای باشد تا پکیج، اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.
 • پکیج ایده آل منزل شما تا زیربنای ۲۴۰ مترمربع: میزان آب دهی یک پکیج دیواری ۲۴ کیلووات ( ۲۴۰۰۰ وات )، ۷ لیتر در دقیقه آب ۵۰ درجه سانتی گراد هست که برای منزل مسکونی معمولی با یک حمام و یا یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است
 • تا زیربنای ۲۸۰ مترمربع: میزان آب دهی یک پکیج دیواری ۲۸ کیلو وات ( ۲۸۰۰۰ وات )، ۸ لیتر در دقیقه آب ۵۰ درجه سانتی گراد میباشد که برای منزل مسکونی با یک حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است، ولی برای منزل مسکونی که دارای دو حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه میباشد مناسب نیست. تا زیربنای ۳۰۰ مترمربع: میزان آب دهی پکیج دیواری ۳۵ کیلووات ( ۳۵۰۰۰ وات )، ۱۰ لیتر در دقیقه آب ۵۰ درجه سانتی گراد میباشد که برای واحدی که دارای ۲ حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه میباشد مناسب است.
 • فراموش نکنید برای هر پکیج گازی در ساختمان باید یک دودکش اختصاصی از پشت (یا بالای دستگاه) تا پشت بام اجرا شود

اطلاعات کاربردی در مورد پکیج های شوفاژ دیواری

۱. برای محاسبه ی تقریبی ظرفیت پکیج موردنیاز، متراژ واحد مسکونی را در عدد ۱۵۰ (کیلو کالری) و متراژ واحدهای اداری را در عدد

۱۰۰ (کیلو کالری) ضرب میکنیم.

۲. در صورتیکه بخشی از مسیر دودکش پکیج شوفاژ به صورت افقی باشد استفاده از پکیج های فن دار الزامی است.

۳. در صورتیکه محل نصب پکیج گازی در بالکن یا فضای باز میباشد، باید از وزش مستقیم باد یا جریان تند هوا محفوظ شده باشد.

۴. فشار آب شهر در محل نصب دستگاه پکیج گازی باید حداقل ۱ و حداکثر ۳٫۵ اتمسفر باشد.

۵. با توجه به هدپمپ سیرکولاتور در دستگاه های پکیج گرمایشی، حداکثر طول لوله کشی افقی تا محل شوفاژها حدود ۳۵ متر می باشد.

 1. طبق استانداردهای ایمنی و فنی شرکت گاز، برای هر پکیج دیواری گازی باید یک دود کش مجزا مستقیما تا پشت بام ساختمان اجرا شود و استفاده از دودکش مشترک مجاز نمی باشد.

مقدار فاصله  پکیج تا کابین برای نصب پکیج در آشپزخانه:

فاصله پکیج تا کابین از هر طرف حداقل ۱۰ سانتی متر باید در نظر گرفته شود.تا امکان سرویس در زمان مورد نیاز میسر باشد.

ارتفاع عمودی خروجی دودکش پکیج، باید حداقل به اندازه دوبرابر قطر دودکش باشد.

در این شرایط نصب حداکثر ۲ تغییر زاویه مجاز است. ( ۳ تغییر زاویه مجاز برای پکیج دیواری آبگرم با محفظه احتراق بسته با داکت

ساختمانی عمودی)

دریافت نظرات شما

Please enter your comment!
Please enter your name here