سرویس-کولر-آبی-در-تابستان

0
1200
سرویسکار-کولر-ابی-اصفهان
سرویسکار-کولر-ابی-اصفهان

سرویس کولر آبی در تابستان

اوسا سلام با داشتن خبره تری سرویسکارها خدمات متفاوت در سرویس ونگهداری کولر آبی از جمله عیب یابی ،تعویض پوشال ، روغن کاری ،شستشو ، در صورت نیاز رنگ کاری ….با داشتن نزدیک ترین سرویسکار به شما در شهر های اصفهان زرین شهر فولاد شهر شاهین شهر در کوتاه ترین زمان انجام می دهند

 

در شروع فصل گرما یکی از مهم ترین کارها برای آسایش اعضاء خانواده سرویس کولر ابی است که با ما همراه باشید تا بتوانیید یک روش مناسب جهت سرویس کولر ابی داشته باشد

در ابتدا توصیه ما این است که اگر کولر ابی شما دچار مشکل فنی در موتور و سایر بخشهای برقی و سیم کشی شده است این کار را به سرویسکار کولر ابی بسپارید.

 

یک تعمیر کار ماهر در سرویس کولر ابی به شما این اطمینان را می دهد که در تابستان یک هوای مناسب و خنک داشته باشید

 

بهتر است بدانید که سرویس کولر آبی نه تنها عمر کولر را بیشتر می کند که باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز می شود. شما بعد از سرویس کولر آبی متوجه کاهش چشمگیر میزان قبض برق و آب خواهید بود. به همین دلیل ما در این مطلب به آموزش سرویس کولر آبی به بیانی ساده و گام به گام پرداخته ایم تا در زمانیکه به سرویسکار ماهر جهت سرویس کولرتان دسترسی ندارید، به تنهایی بتوانید از پس این مشکل برآیید.

 

مراحل سرویس کولر آبی

اول باید بدانیم که کولر آبی دارای دو بخش گردش آب و گردش هوا می باشد که توسط دو موتور به صورت جداگانه انجام می شود. پمپ آب عمل سیستم گردش آب کولر و موتور اصلی کولر مانند قلب کولر ابی است  عمل سیستم گردش هوا را انجام می دهد.

 

قطعات و تجهیزات کولر آبی شامل سه دسته الکتریکی و مکانیکی و ثابت می باشد، قسمت الکتریکی شامل همان کلیدهای وصل و قطع و پمپ آب و موتور کولر می باشد.

 

قسمت مکانیکی شامل توربین هوا، شناور و تسمه کولر آبی می باشد. دسته ثابت شامل بدنه، دریچه ها و شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی می باشد. قبل از هرکاری از خاموش بودن کولر مطمئن شوید و دوشاخه برق کولر را از پریز کشیده باشید، برای اطمینان از برق دار نبودن بدنه کولر با پشت دست به بدنه کولر دست بزنید اگر برق نداشت مراحل بعدی را انجام دهید. دریچه های خروجی باد کولر را در سالن ها و اتاق ها باز کنید تا در صورت روشن کردن کولر به موتور آن فشار وارد نشود.عوض کردن پوشال در هنگام سرویس کردن کولر آبی

 

مراحل سرویسکار کولر آبی اصفهان

گام اول در سرویس کولر ابی عوض کردن پوشال ها است

پوشال های کولر آبی محل مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها  در زمستان می باشند. این قارچ ها و باکتری ها در طول فصل زمستان بین بافت های پوشال بوجود آمده اند و هنگامیکه آب روی پوشال ها جاری می شود بوی ناخوشایندی از پوشال های کولر ایجاد می شود، پس بهتر است که هر سال و البته بنا به کیفیت پوشال و آب شهر نسبت به تعویض هر ساله آن اقدام کنید. که تاثیر زیادی در مصرف آب دارد و هوای خنک بهتری در تابستان داریم.

 

همانطور که می دانید  اگر پوشال ها خراب باشند و تعویض نگردند بعلاوه بوی نامطبوعی که ایجاد می کنند خطر ایجاد بیماری های تنفسی و… را نیز به همراه خواهند داشت. پس با توجه به قیمت ناچیزی که پوشال های کولر دارند توصیه ما به شما تعویض کردن آنهاست. هنگام خرید پوشال کولر آبی حتما به سایز و ظرفیت کولر خود دقت نمایید زیرا اگر پوشالی که بزرگتر از کولر شما باشد، تراکم بالای پوشال های بزرگتر از سایز سبب ایجاد اختلال در سیستم گردش هوا کولر خواهد شد و هوا به خوبی به کولر نمی رسد. هنگام عوض کردن پوشال کولر آبی ابتدا پوشال را خیس نمایید و در محل مناسب خود بگذارید و سپس شبکه سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید.

 

گام دوم سرویس موتور در سرویس کولر آبی

این نکته را بیان کردیم که کولر آبی دارای دو قسمت پمپ آب و دینام می باشد که پمپ آب کولر آبی فرآیند گردش آب و دینام کولر فرآیند گردش هوا را لنجام می دهند. این دو بخش هرچه قدر سالم تر باشند کولر عملکرد بهتری خواهد داشت و در مصرف انرژی صرفه جویی خواهیم داشت. پس در هنگام سرویس کولر آبی به این دو قسمت توجه ویژه ای داشته باشید ابتدا گرد و غبار را از آنها بزدایید  و سپس به روغن کاری آنها بپردازید.

 

درنظر داشته باشید که موتور کولر دارای دو قطعه یاتاقان می باشد که باید حتما روغن کاری شوند. قبل از  اینکه کولر را روشن کنید حتما پروانه را به صورت دستی چند دور بچرخانید تا کاملا روان شود. این نکته مهم را هم در مورد دینام بدانید که بیشتر از ۷ ساعت بطور مداوم اگر روشن بماند احتمال سوختن آن بیشتر است.

 

گام سوم شستشو و نظافت کولر آبی است

پیش از روشن کردن کولر ابی در شهرهای بزرگ مانند اصفهان و تهران و اهواز که گرد غبار زیادی است، به سراغ کف کولر بروید و حتماً آن را به آرامی بشویید. شست‌وشوی کف کولر ب حتما باید با فرچه پلاستیکی انجام شود تا به رنگ آن آسیبی نرسد. اگر قسمتی از رنگ کف کولر از بین رفته بود، بی‌تردید به‌زودی زنگ می‌زند و ممکن است تا یک سال بعد بپوسد. در این مواقع، یک ظرف قیر ایزوله که یک نوع قیر آماده و سرد است، از رنگ فروشی تهیه کنید و آن را با قلمو بر کف کولر پخش کنید. نگذارید نقطه‌ای از چشمتان دور بماند، هرجا خاک نشسته، بشویید. چون این خاک‌ها یا گل می‌شود و توی کولر می‌ماند و یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌های خودتان می‌شود

 

گام چهارم آچار کشی کولر ابی

بد نیست از محکم بودن پیچ و مهره‌هایی که به چشم می‌آیند، مطمئن شوید. بعد از آچارکشی، حتما روغن کاری کنید

 

گام پنج توجه به مصرف انرژی در کولر ابی است

با توجه به اینکه بدنه کولر آبی از جنس فلز بوده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد.

 

هنگامیکه بدنه کولر داغ شود کولر سرمای مطلوبی نخواهد داد  هر چند تولید کنندکان کولر آبی  مانند شرکت آبسال  ارج ایران شرق یا کولر آبی مدل SE700-B کم مصرف برند سپهر الکتریک تلاش زیادی برای کاهش مصرف انرژی کرده اند.

 

سایبان یک اصل مهم است پس با در نظر گرفتن یک سایبان خوب و عالی برای کولر آبی از بوجود آمدن این مشکلات نامطلوب جلوگیری نمایید. در مطلب بعدی در مورد مناسب ترین سایبان برای کولر آبی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

هنگام عایق کاری در برابر آفتاب، دریچه های کولر را به طور کامل نپوشانید زیرا این کار مانع از ورود هوا به داخل کولر می شود لذا کولر نمی تواند سرمای مطلوبی ارائه دهد.

 

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه مسیر آبی که به کولر وارد می شود را طوری تنظیم نمایید که در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد زیرا هر چه آبی که به کولر وارد می شود خنک تر باشد، کولر باد خنک تری به محیط داخل می دهد.

 

گام شششم هنگام نصب کولر آبی از اتصال برق کولر مطمئن شوید

منبع اصلی تامین برق کولر را قطع نمایید و برای اطمینان از این امر می توانید توسط یک فازمتر بعد از قطع برق و قبل از هر گونه عملیات سرویس کردن کولر، از عدم وجود جریان برق اطمینان حاصل نمایید. کنار کولر بیاستید و از شخص دیگری بخواهید دکمه های کولر را بزند تا مطمئن شوید همه دکمه های کولر سالم است و به درستی کار می کنند. توجه به این امر، مهم ترین نکته از نکات مهم در سرویس و نصب کولر آبی می باشد.و در صورت کار نکردن حتما با سرویسکار کولر آبییا برقکار ساختمان تماس بگیرید

 

گام هفتم آبگیری کولر آبی و تنظیم شناور کولر آبی

در هنگام سرویس و نصب حتما باید توجه داشته باشید که کولر را در مکانی نصب نمایید که تراز باشد و آب داخل کولر به یک سمت جمع نشود این مساله در زمان تنطیم کردن شناور کولر آبی بسیار حائز اهمیت می باشد. کولر را مستقیما به دهانه کانال متصل نمایید. در زیر کولر آبی حتما پایه قرار دهید و به این نکته توجه نمایید که زیر پایه های آن موزاییک بگذارید تا به مرور زمان پایه ها در زمین فرو نرود، بهتر است ارتفاع پایه از سطح زمین حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.

 

گام هشتم را ه انداز و بررسی برزنت اتصال کول ابی به کانال هوا

حتما پس از روشن کردن کولر ابی بررسی کنید که آیا به صورت کامل هوا انتقال می باد یا پارگی داد که در این صورت اقدام به تعویض برزنت کنید

 

گام نهم شروع به کار کولر آبی

پس از آبگیری کولر پمپ آب را روشن کنید تا از صحت سیستم گردش آب کولر اطمینان حاصل کنید. توری دور پمپ را لازم است قبل از روشن کردن تمیز کرده باشید و کف پمپ آب با کف کولر حداقل یک سانتی‌متر فاصله داشته باشد. پس از روشن شدن پمپ آب اتصالات را به دقت کنترل کنید که از جایی چکه نداشته باشد، زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر و پمپ آب، چکیدن آب بر روی بدنه‌ی موتورهای الکتریکی است.

 

حالا دو دریچه‌ی کناری کولر را ببندید و پمپ آب را به اضافه‌ی موتور کولر روشن کنید تا یک بار عملیات کامل داخل کولر را ببینید. گاهی اوقات آبی که از بالا روی پوشال‌ها می‌ریزد، به جای آن که از پایین تخلیه شود از وسط پوشال منحرف شده و بر روی توربین هوا یا پمپ آب می‌پاشد که عملیات کولر را مختل خواهد کرد. در صورتی که مشکلی مشاهده نشد و صدای کارکردن قطعات و موتور طبیعی بود، آخرین دریچه را نیز ببندید. قبل از بستن آخرین دریچه مطمئن شوید که درب جعبه تقسیم برق داخل کولر به درستی بسته شده است.

 

قبل از روشن نمودن موتور در اول فصل پارچه بزرگی را خیس کرده و آن را مقابل دریچه هوا قرار دهید تا از ورود گرد و خاک به درون اتاق جلوگیری به عمل آید.

 

برای تهویه بهتر، واترپمپ را به مدت ۱۰ دقیقه روشن نمایید تا پوشال ها خوب خیس شود سپس موتور کولر را روشن کنید.

 

چند نکته  مهم در سرویس و نصب کولر آبی رعایت اصول ایمنی است

 

کولر آبی چون هم اتصال به برق دارد و هم آب در آن جریان دارد و آب رسانای خوبی برای جریان برق می باشد، لذا خطر برق گرفتگی دوچندان می شود پس در هنگام نصب کولر آبی حتما به نکات ایمنی و رعایت اصول ایمنی توجه فرمایید تا از بروز حوادث ناخواسته جلوگیری بعمل آورید. قبل از نصب، نسبت به برق دار نبودن کولر اطمینان حاصل نمایید و حتما کلید و فیوز را قطع نمایید و در هنگام اتصال برق کنتور به تابلو فیوز حتما به محل دقیق فاز و نول دقت نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دریافت نظرات شما

Please enter your comment!
Please enter your name here