تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی به معنای استفاده از تکنولوژی است  در راستای ایجاد راحتی و آسایش محیطی در داخل ساختمان است.

 

به طور کلی هدف از به کار گیری این تاسیسات ، ایجاد محیطی است که از نظر دمایی راحت و قابل تحمل بوده و کیفیت هوای آن نیز قابل پذیرش باشد. طرح  این سیستم، بر اساس اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال گرما است، بخش مهمی از ساختارهای مسکونی مانند خانه ها، آپارتمان ها ، هتل ها و تاسیسات ساختمان های اداری بزرگ و کوچک مانند آسمان خراش ها و بیمارستان ها است.

 

تعریف تاسیسات سرمایشی

در کل به فرایند کاهش دادن دما، سرمایش می‌گویند. سامانه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی وجود دارد مانند کولر گازی ، کولر آبی ، اسپلیت…  که به وسیله آنها فرایند سرمایش انجام می‌گیرد. سرد کردن یا ایجاد سرما واژه نادرستی می‌باشد چراکه معیاری برای سنجش آن وجود ندارد و سرما وجود خارجی ندارد در حقیقت اگر از جسمی گرما گرفته شود به اصلاح ان جسم سرد تر شده است اما ممکن است همین جسم سرد در مقابل جسمی سردتر با عنوان جسم گرم خوانده شود.

 

تعریف تاسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی، مکانیسمی برای استفاده از  انرژی گرمایی در منزل ، اداره و ساختمان های دیگر و  کنترل و حفظ د رجه حرارات در سطح پذیرفته شده است. این تاسیسات، بخشی از تاسیسات گرمایشی، تهویه هوا و سرمایشی محسوب می شوند. امکان دارد که این سیستم گرمایشی مرکزی و یا توزیعی باشد. به طور معمول، دستگاه  هایی مانند بخاری، رادیاتورها، آبگرمکن ها، فن کویل ها، پکیج های شوفاژ دیواری و موتورخانه ها جز تاسیسات گرمایشی هستند. غالبا، برای خانه های شخصی و ساختمان های عمومی از سیستم گرمایش مرکزی (شوفاژ)  یا پکیج  برای گرم کردن استفاده می شود.

دریافت نظرات شما

Please enter your comment!
Please enter your name here